Как празнуват Великден в различните краища на света?

17.04.2025

Великден е един от най-важните християнски празници, честван в различни страни по света с пъстри обичаи, богати традиции и местни вкусове. Въпреки че смисълът остава един и същ – Възкресението на Исус Христос – обичаите, с които се чества този ден, варират според културата, историята и местните традиции. В тази статия ще ви отведем на пъстро пътешествие из различните краища на света, за да надникнем как хората празнуват Великден и да открием колко шарен, вълнуващ и разнообразен може да бъде един и същ празник. Ето как празнуват Великден по света:


България

На Великден в България трапезата е отрупана с вкусни ястия от агнешко месо, свежи салати, сладкиши и козунаци.По традиция се боядисват яйца на Велики Четвъртък или Велика Събота, като броят им зависи от членовете на семейството. Първото се оцветява винаги в червено от най-възрастната жена. Докато то е още топло и прясно боядисано, тя рисува кръстен знак на челата на децата, за да бъдат здрави.

Първото боядисано червено яйце се слага на специално място в къщата – например пред икона. Някои семейства чупят миналогодишното яйце и ако то не е развалено, значи идната година ще бъде хубава. Победителят в „яйчената битка“ се смята за късметлия през годината.

                                                                               


Гърция

Южната ни съседка се подготвя за Великден отдалеч. Още от сутринта на Велики четвъртък се месят традиционните великденски гевреци и кифлички със стафиди и пудра захар. Има поверия, че тези кифлички трябва да се пазят до следващия Великден и така ще донесат късмет на къщата. Използвали са се и като талисман, предпазващ моряците от корабокрушения. Задължителен на празничната трапеза е обредният козунак, боядисаните в червено яйца, великденската агнешка супа „магерица“, печено агне, зелени салати.

Друг местен начин за отбелязване на Великден е чупенето. На Корфу го постигат най-зрелищно, където специално за целта се изпичат гигантски глинени делви, които местните трошат, хвърляйки ги от балконите. Това са предимно вази или саксии, някои изхвърлят и тенджери, и тигани, но съдовете са предимно от глина, за да могат да се разбият на парчета на улицата. Смята се, че това приветства новата енергия на пролетта. Във всеки случай, внимавайте, когато се разхождате по улиците, ако сте на почивка точно по време на Великден.

                                                                                 

Унгария

Нещо интересно се случва в Унгария по повод честването на Великден. Унгарците се отличават с така нареченото „пръскане” на Велики понеделник, при което мъжете напръскват жените от семейният и приятелският кръг с одеколон „лочолкодаш“, след което имат право да си поискат целувка. Смята се, че младежите правят услуга на момичетата, защото се вярва, че поливането с вода носи здраве и плодородие. В днешно време обаче тази историческа традиция по-скоро повод за масово забавление, поливане, заливане и мокрене.


Франция

Французите отбелязват празника, който те наричат „Пак” по много тържествен начин. В дните от Разпети Петък до Неделя всички църковни камбани престават да бият. Това се прави в знак на скръб от разпването и смъртта на Христос. В Неделя, рано сутринта камбаните отново започват да бият. Във Франция родителите също крият яйцата на различни места в къщата или в двора, а децата трябва да ги търсят. За празничната трапеза французите приготвят задължителното агнешко печено, но и едни традиционни бисквитки с формата на агънца.

Като цяло във Франция е прието да се излиза на пикник сред природата, а основното ястие за празника е омлет. В Южна Франция се прави омлет от 15 000 яйцаИсторията е, че когато Наполеон и неговата армия преминавали през южната част на Франция, отседнали в малкото градче, за да хапнат омлет. На Наполеон толкова много му харесал, че наредил всички граждани да съберат яйцата си и да приготвят омлети за цялата му армия на следващия ден.

Друга странна френска традиция също включва летящи предмети – по оригинал това са сурови яйца, които децата подхвърлят и улавят. Който си изпусне яйцето да се счупи, трябва да раздаде бонбони на останалите.



 

Германия

В Германия Великден (Ostern) е истински празник на пролетта. Всяка провинция в Германия  празнува по различен начин. Пекат се сладкиши от брашно, мляко, яйца и стафиди, плетени подобно на нашите козунаци. Закуската непременно е семейна, а децата намират скрити из целия дом великденски кошнички, пълни със сладкишишоколадови зайчета и малки подаръци.

Всяка провинция има своите обичаи, но важна част от празничните символи при германците е Великденското дърво, подобно на коледната елха, но с пролетно настроение. Украсяването му започва поне седмица преди самият празник, като по клоните му се окачват боядисани кухи яйца, завързани на цветни панделки. Децата търсят шоколадови яйца, скрити в градините от  великденския заек. 

В северните части на Германия се палят великденски огньове или се прави великденско колело. Това е колело от дъбово дърво, запълнено със съчки и слама, което се запалва и се търкулва по подходящ склон. Ако успешно стигне до долу, това е знак за добра реколта.

 

Испания

Великден се смята за най-важният празник в Испания. Известен още като Semana Santa (Светата седмица), Великден се отбелязва по особено впечатляващ и драматичен начин, който съчетава дълбока религиозност и силна културна традиция. Празникът започва от Разпети петък и продължава до Великденската неделя, като всяка вечер улиците на испанските градове и села се изпълват с величествени шествия (procesiones).

Главни герои в тези шествия са nazarenos – мъже, облечени в дълги роби и заострени качулки, носещи тежки дървени платформи, върху които са изобразени сцени от Страстите Христови. Шествията са придружени от тъжна музика, тъпанчета и понякога живи актьори, които пресъздават страданията на Исус.

Особено зрелищни са тържествата в Андалусия – градове като Севиля, Гранада и Малага се превръщат в сцена на драматични и емоционални шествия, които събират хиляди хора. В тези моменти улиците мълчат, а вярващите и зрителите съпреживяват всеки детайл от Христовата история.

Въпреки строгата и сериозна атмосфера през седмицата, Великденската неделя е ден на радост и празник – семействата се събират, хапват традиционни ястия и се наслаждават на по-лека и весела атмосфера.

Великден в Испания не е просто религиозен празник – той е живо културно и емоционално преживяване, което впечатлява и вярващи, и туристи.

 

Италия

В Италия Великден (Pasqua) се празнува с множество религиозни церемонии, особено във Ватикана, където папата изнася прочутото си благословение „Urbi et Orbi“. Италианците приготвят специален козунак, наречен Colomba Pasquale – във формата на гълъб, символизиращ мира. Традиционно се подаряват и огромни шоколадови яйца с изненади вътре.

В много италиански села и градове се провеждат Великденски процесии и се разиграват Христовите страдания.

В Италия шоколадовите великденски яйца са увити в гланцова хартия и пълни с изненади. А  вместо традиционния козунак, италианците правят от тесто великденски гълъб - Коломба – икона на светия дух. Тестото, с което се прави Коломба много прилича на това на козунака, но се замесва без прясно мляко и задължително присъстват бадемите – символ на мъдростта. Освен Великденския гълъб тук всеки регион си има традиционен великденски сладкиш.

 

Швеция

В Швеция традициите са доста по-различни. Там децата се обличат като „великденски вещици“ (påskkärringar), с шалове на главите и изрисувани лица, и обикалят домовете, раздавайки картички в замяна на бонбони – малко като Хелоуин, но през пролетта. Великденските яйца се пълнят със сладки, а масите се отрупват със студени ястия и херинга.

снимка: Påskkärring c/o Skansen 2017


Бразилия

В Бразилия освен, че са луди футболни фенове, има още доста налудничави традиции. На другия край на света обичат да наблягат на факта, довел до разпъването на Исус Христос на кръста и да напомнят на себе си и околните, че никой не обича предателитеВ Бразилия правят сламени кукли, които символизират Юда (апостолът, който е предал Христос). Традицията повелява по време на празничните шествия демонстративно да бъдат изгаряни парцалени кукли, оприличаващи се на Юда.

 В по-малките градчета честват Велика събота, наречена „Сабадо де Алелуя“ като пресъздават мини карнавали, за да отпразнуват края на Великия пост.

 

САЩ

В църквите се провеждат празнични служби, но много американци празнуват с барбекю и пикници на открито.

В САЩ се празнува с множество паради, най-големият е в Ню Йорк, където голяма част от американците носят великденски шапки, а някои роди са дегизирани като зайци. „Пето Авеню“ се превръща в същинска карнавална улица. В Америка е много популярна играта,в която малчуганите се надпреварват да търкалят боядисаните яйца по наклонеа ливада. Семействата организират великденски лов на яйца, скрити от "Easter Bunny", а децата получават кошници с лакомства. Разбира се, в Съединените щати президентът е домакин на ежегодно провеждащо се Великденско събитие на Велики понеделник на поляната в Белия дом, където идват стотици малчугани да търсят скрити великденски яйца и да си поиграят с тях в градината.. Смята се, че традицията датира от 19 век, където деца търкалят твърдо сварено яйце с голяма лъжица за сервиране.  На края американският президент се вживява в ролята на Дядо Коледа, но през пролетта и подарява на всички дечица по едно дървено великденско яйце, подписано лично от него и от първата дама.

 

Австралия

В Австралия се опитват да заместят великденския заек с местно животно – билби (вид дребен торбест бозайник), защото заекът се смята за вредител. Историята на билби е, че първият внесен в Австралия заек е стъпил на континента в края на 18-и век. Много хора започнали да ги отглеждат като домашни любимци, но немалко зайци успявали да избягат. И тъй като нямат естествен враг в австралийския животински свят, а заедно с това са известни със скоростното си разпространение, скоро се завъдили огромни стада, нападащи поля, села и дори градове. Затова австралийците са решили да се отцепят от света, като си намерят свой животински символ за Великден. И това е Малкият зайцеподобен бандикут или накратко Билби, който преди двайсет години успява да бъде наложен от австралийската Анти-зайцева фондация. Така че ако сте в Австралия по Великден, не се изненадвайте на странното животинче по изображенията и в шоколадовите опаковки.

Въпреки това, децата все още търсят шоколадови яйца, скрити в градините. Великден там съвпада с есента, което придава малко по-различно настроение на празника.

 

 

Великден, макар и обединяващ милиони християни по света около една обща вяра – възкресението на Христос, се превръща в уникално преживяване във всяка страна. От разтърсващите шествия в Испания, през яйчните игри в САЩ, до изгаряне на парцалени кукли или омлет от 15 000 яйца – всяка култура добавя свой собствен цвят и дух към празника. Тези пъстри обичаи ни напомнят, че макар да сме различни, в основата си споделяме общи ценности – надежда, ново начало и радост от живота. Независимо къде по света се намирате, Великден е време за сплотеност, семейството и светлина в душата. 

Последни публикации в блога

Баяибе- новото модерно бижу на Доминикана!

10.06.2025
Открий Баяибе – скритото съкровище на Доминикана, което бързо се превръща в новото модерно бижу! Потопи се в магията на кристалните води, автентичната кухня, заразителната музика и уникалната култура на това очарователно карибско селце.
прочети още

Животът в Рио де Жанейро – Самба, слънце и душа

25.04.2025
Да посетиш Рио де Жанейро е като да се влюбиш – неочаквано, бурно и завинаги. Това е място, където слънцето гали кожата, музиката те кара да се движиш, а планините и морето ти напомнят, че животът е красив. Върни се, когато можеш – Рио винаги те чака!
прочети още
РЕЗЕРВИРАЙ СЕГА